Διπλό στο Κορδελιό, χωρίς βαθμό εντός... Featured

Written by
Rate this item
(0 votes)

Μία νίκη και δύο ήττες ο απολογισμός του βόλεϊ το τελευταίο εικοσαήμερο, με τρεις βαθμούς να προστίθενται στο σακούλι της βαθμολογίας

Την Κυριακή 20 Ιανουαρίου, τα κορίτσια μας έφτασαν μέχρι το Κορδελιό  για να αγωνιστούν με τον τοπικό Όλυμπο. Ματς για γερό στομάχι και αυτής της εβδομάδας ο αγώνας, με την ομάδα μας να φεύγει νικήτρια με σκορ 1-3

Από το πρώτο κιόλας σετ φάνηκε πόσο το ήθελαν και οι δύο ομάδες. Υπήρχε μεγάλη πίεση στο σέρβις και οι διαφορές θα λέγαμε ότι κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με μικρή διαφορά, ωστόσο κατάφερε να τη διατηρήσει με το πρώτο σετ να κλείνει με 22-25.

Στο δεύτερο σετ μάλλον κάτι πήγε λάθος για τα κορίτσια μας. Φάνηκαν να χαλαρώνουν, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι δίκαια να κερδίσουν το δεύτερο σετ με 25-21. Ευτυχώς, μάλλον, το ίδιο συνέβη και στον Όλυμπο στο τρίτο σετ του αγώνα. Φάνηκαν να ηρεμούν αρκετά και να χάνουν τη συγκέντρωση τους, γεγονός που βοήθησε την ομάδα μας να κερδίσει το τρίτο σετ εύκολα με σκορ 15-25.

Τέλος, το τέταρτο σετ χρειαζόταν γερά νεύρα, υπομονή και σίγουρα θέληση και πείσμα. Και οι δύο ομάδες πίστεψαν πολύ στον εαυτό τους. Στην αρχή πήγαινε σχεδόν πόντο-πόντο, στα μισά του σετ η ομάδα μας πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα, το οποίο με κάποια λάθη και κάποιες χαμένες ευκαιρίες ανατράπηκε γρήγορα. Τα κορίτσια μας βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 24-21 και εκεί φάνηκε το πείσμα, η δύναμη και η θέληση τους που συγκεντρώθηκαν, το πίστεψαν και σε συνδυασμό με ορισμένες χαμένες ευκαιρίες των αντιπάλων κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα κερδίζοντας το σετ με σκορ 24-26, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 και αποδεικνύοντας ότι κανένας αγώνας δεν τελειώνει αν δεν σφυρίξει για τη λήξη του ο διαιτητής.

Στον βαθμολογικό πίνακα η ΑΕΕΤ παρέμεινε στην έκτη θέση με 21 βαθμούς.

Την Κυριακή 27/1 η ομάδα μας μας χάρισε έναν αγώνα με πολλή προσπάθεια, ένταση και πάθος. Η ΑΕΕΤ αγωνίστηκε «εντός έδρας» απέναντι στην ΑΕΝ Αγ. Τριάδος και ηττήθηκε με 0-3.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και οι δύο ομάδες απέδειξαν πόσο πολύ το ήθελαν. Υπήρχε αποφασιστικότητα, ζωντάνια και φάνηκε ότι καμία από τις δύο δεν θα τα παρατούσε εύκολα. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν το πολύ καλό σέρβις των δύο ομάδων που έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.

Τα κορίτσια μας μπήκαν αποφασισμένα και απέδειξαν από την αρχή ότι δεν θα ήταν ένας εύκολος αγώνας. Κέρδισαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 11-5 που, όμως, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν με το σετ να λήγει με 21-25. Στο δεύτερο σετ χάσανε λίγο το ρυθμό τους, αλλά έστω και λίγο αργά μείωσαν τη διαφορά του σκορ που είχε φτάσει στους 10 πόντους και έχασαν το σετ με 21-25. Έχοντας τους παραπάνω αριθμούς να τους κυνηγάνε και το τρίτο σετ έληξε με 21-25 υπέρ των «φιλοξενούμενων», διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 για την ΑΕΝ.

Η ήττα αυτή είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα μας να βρεθεί στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα πάντα με 21 βαθμούς.

Μετά τη λήξη του αγώνα, τα κορίτσια συγκεντρώθηκαν στα γραφεία της ομάδας για την κοπή της βασιλόπιτας του τμήματος. Το φλουρί κέρδισε η ομάδα!

Την Κυριακή 3/02, η ομάδα μας σημείωαε μία ακόμη ήττα. Αγωνίστηκε απέναντι στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας ομάδα του Πειραματικού εντός έδρας και έχασε με 0-3.

Ο αγώνας χαρακτηρίζεται από τη μαχητικότητα και των δύο ομάδων που δεν το έβαλαν κάτω και προσπαθούσαν αρκετά δεν κάθε φάση. Στο πρώτο σετ τα κορίτσια μας είχαν το προβάδισμα, όμως γρήγορα οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν τη διαφορά και το σετ έληξε με σκορ 18-25.

Το δεύτερο σετ είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Οι ομάδες πάλεψαν αρκετά για τον κάθε πόντο. Σημαντικό ρόλο και θετικό για εμάς δίνοντας μας μια δεύτερη ευκαιρία είχε ο πόντος που δόθηκε στην ομάδα μας στο 23-24 για «λάθος θέσεις» της αντίπαλης ομάδας διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το 24-24. Ωστόσο, η ομάδα του Πειραματικού ήταν πιο ήρεμη και κατάφερε να κερδίσει τους δύο πόντους και να πάρει το σετ με τελικό σκορ 24-26.

Το τρίτο σετ δεν ήταν ιδιαίτερα αντάξιο της προηγούμενης εικόνας της ομάδας. Τα κορίτσια φάνηκαν απογοητευμένα και με λιγότερη όρεξη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σετ να λήξει με σκορ 14-25, διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 0-3 υπέρ της ομάδας του Πειραματικού.

Στην επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας θα συναντήσει τον Περσέα εκτός έδρας, ομάδα από την οποία στον πρώτο γύρο έχασε με 1-3. Έπειτα από αυτόν τον αγώνα, βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 21 βαθμούς.