Επιστροφή στην Τούμπα, επιστροφή στις νίκες Featured

Written by
Rate this item
(0 votes)

Μετά τα άσχημα αποτελέσματα σε Μίκρα και Μηχανιώνα, η ΑΕΕΤ επέστρεψε στην Τούμπα για να υποδεχθεί το ΔΑΣΩ, σε έναν αγώνα κομβικής σημασίας (κυρίως για την ψυχολογία μας)

Ψυχολογία η οποία δεν ήταν και πολύ στα καλά της στο ξεκίνημα το αγώνα, καθώς πέρα από 2-0 και 4-3 (με 2/2 Κουλουμπή) η ΑΕΕΤ στο μεγαλύτερο μέρος του α' ημιχρόνου έβλεπε την πλάτη των φιλοξενούμενων και μάλιστα από απόσταση ακόμη και 10 πόντων (4-14), προτού δείξει σημάδια ζωής για πρώτη φοράς μειώνοντας σε 10-14 με Άρη και Παπαϊωάννου. Το ΔΑΣΩ πήγε και πάλι στο +7 (10-17) για να ψαλιδίσουμε όσο μπορούσαμε, παρά τη δυστοκία μας, με τρίποντο του Ταρπάγκου στο φινάλε για το 15-19.

Η 2η περίοδος ήταν πιο "σφιχτή" στο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ναι μεν βρίσκονταν μπροστά μόνιμα, ένιωσαν όμως την ΑΕΕΤ να πλησιάζει. Η ομάδα μας ισοφάρισε στο 21-21 με τον Πισσανίδη, πλησίασε στον πόντο στο 25-26 με τον ίδιο παίκτη και κατάφερε να περάσει μπροστά ελάχιστα πριν το ημίχρονο με τον Κουλουμπή να κάνει το 29-28, χωρίς όμως να καταφέρει να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη, αφού οι λάθος επιλογές, το καλάθι του Ζηκούλη και η εύστοχη βολή του Παπανικολάου μας άφησαν στο 29-31.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου η διαφορά πήγε στους 4 (29-33), ο Παπαϊωάννου μας έφερε στους 2 (31-33) και ξαφνικά βρεθήκαμε στο -8 (31-39) με τον Χατζηκωνσταντίνου και τον Σιδηρόπουλο να σκοράρουν για τους φιλοξενούμενους. Το τρίποντο του Άρη μας κράτησε στο ματς (36-39) και το αντίστοιχο του Τόλη (39-42) έδωσε μια ακόμηα ανάσα. Την διαφορά από τους 6 (36-42) "μάζεψε" αρχικά ο Πίσσα και την εκμηδένισε (44-45) το τρίποντο του Ταρπάγκου, για να μας βάλει μπροστά ο Κουλουμπής στο 27' (46-45). Ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε στο 49-49, ωστόσο ο Σιδηρόπουλος και ο Χατζηκωνσταντίνου τους πήγαν πάλι στους 6 (49-52). Την εκατέρωθεν αστοχία ξεκόλησε -ευτυχώς για εμάς- και πάλι ο Κουλουμπής με τρίποντο από τα 8μ. στην εκπνοή του δεκαλέπτου για το διαχειρίσισμο 52-55.

Το φινάλε έκρυβε όλο το σασπένς (και την ένταση) του αγώνα. Ήταν η ώρα του Πεγιά να εκτελέσει με τρίποντο για το 55-55 και ελάχιστα μετά ο Ταρπάγκος με τον ίδιο τρόπο μας έβαλε μπροστά με 58-57 για να μην χάσουμε ξανά το προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Ο Πεγιάς με το 2ο τρίποντό του μας έδωσε αέρα 4 πόντων, ο Παπαϊωάννου με την αβρότητα που τον διακρίνει μας πήγε στους 6 και αμέσως μετά στους 7 (64-57), η ιδιοσυγκρασία των αντιπάλων δεν το άντεξε, τα "Τ" έφυγαν σωρηδόν, οι βολές βρήκαν -επιτέλους- τον στόχο τους και η διαφορά σκαρφάλωσε στους 12 (69-57) ενώ απέμεναν 6 λεπτά για το φινάλε. Η ΑΕΕΤ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά το πλεονέκτημα μέχρι το φινάλε, χωρίς να πέσει (ιδιαίτερα) στην παγίδα της αντιπαράθεσης. Ο Κουλουμπής τέλειωσε οποιοδήποτε "περίεργο" σενάριο κάνοντας το 71-59 και τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους (με τον έναν ή τον άλλον τρόπο) για το τελικό 75-66 που μας χάρισε το 2ο ροζ φύλλο για φέτος και διατήρησε την Τούμπα απροσπέλαστη...

Δευτέρα απογευματινή (8.30) εκδρομούλα στη Σίνδο...

Μέχρι τότε το σωματείο έχει ντέρμπι (Κ20, την Πέμπτη με Ηρακλή, Έφηβοι το Σάββατο στον Άγιο Παύλο και ποδόσφαιρο το απόφευμα της Κυριακής με Προοδευτική)...