Στα καλύτερά τους! Featured

Written by
Rate this item
(0 votes)

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις τελείωσαν για το βόλεϊ, με τα κορίτσια να κατακτούν την 7η θέση στην Α' κατηγορία της ΕΠΕΣΘ... Οι διαμόνιες ρεπόρτερ του τμήματος, Ανδρομάχη Σκλόπη και Ιωάννα Αντωνίου μας περιγράφουν τις 5 τελευταίες αναμετρήσεις που γέμισαν με 10 βαθμούς το σακκούλι...

Με σετ αλλά χωρίς πόντο το βόλλεϋ
Ένα εξαιρετικό ματς παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν την Κυριακή 10/2 στο Δημοτικό Γυμναστήριο Περαίας. Η ομάδα του γυναικείου βόλλεϋ μας αγωνίστηκε απέναντι στον γηπεδούχο ΟΠΑΘ Περσέα και έχασε με σκορ 3-1.
Υπήρχε διάθεση και θέληση και από τις δύο ομάδες, οι οποίες το πάλεψαν μέχρι και τον τελευταίο πόντο. Πάρα το ιδιαίτερα κρύο γήπεδο τα κορίτσια μας κατάφεραν να προσαρμοστούν στις συνθήκες και κυνήγησαν κάθε ευκαιρία με το πρώτο σετ να λήγει υπέρ των γηπεδούχων με σκορ 25-21.
Το πάθος τους φάνηκε περισσότερο στο δεύτερο σετ που κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα σετ κάνοντας το 1-1, κλείνοντας το δεύτερο σετ με σκορ 20-25. Ωστόσο, καμία από τις ομάδες δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει, γεγονός που απέδειξαν στα επόμενα δύο σετ, τα οποία δυστυχώς κέρδισε ο Περσέας.
Το τρίτο σετ κύλησε πόντο-πόντο και έληξε με τελικό σκορ 25-22. Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια μας κέρδισαν ένα μικρό προβάδισμα που, όμως, δεν κατάφεραν στο τέλος να διατηρήσουν χάνοντας το σετ με σκορ 25-23.

Ντέρμπι με τον Μακεδονικό
Σημαντικός ήταν για την ομάδα του γυναικείου μας βόλλεϋ ο αγώνας της Κυριακής 17/2, η οποία αγωνίστηκε εντός έδρας απέναντι στον Μακεδονικό και κέρδισε με 3-0. Χαρακτηριστικό του ματς αποτελούν τα αρκετά χαμένα σέρβις και των δύο ομάδων.
Τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και το παιχνίδι κυλούσε πόντο – πόντο γεμίζοντας αγωνία τόσο τις δύο ομάδες όσο και το φίλαθλο κοινό. Στο πρώτο σετ η ομάδα μας βρέθηκε να χάνει με σκορ 7-1. Όμως, τα κορίτσια μας συγκεντρώθηκαν και ανέτρεψαν τη διαφορά κάνοντας το τελικό 27-25.
Αγώνα για γερά νεύρα και πολύ υπομονή θα τον χαρακτηρίζαμε. Το δεύτερο σετ έκλεισε με 25-23. Στη συνέχεια, το τρίτο σετ χαρακτηρίζεται από επιμονή και αποφασιστικότητα. Η ομάδα μας κέρδιζε με διαφορά 7-1, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι που έβλεπαν την τελευταία τους ευκαιρία για νίκη να απομακρύνεται δεν το έβαλαν κάτω. Μείωσαν τη διαφορά στους πόντους, όμως δεν κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα με το τρίτο σετ να λήγει υπέρ των γηπεδούχων με σκορ 26-24, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Μετά τη νίκη αυτή η ΑΕΕΤ βρίσκεται στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς και ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει στην επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας τον Έσπερο Θέρμης, ομάδα την οποία στον πρώτο γύρο κέρδισε με 3-0.

Συνέχεια στις νίκες
Την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου η ομάδα του γυναικείου μας βόλλεϋ αγωνίστηκε εκτός έδρας απέναντι στον Έσπερο Θέρμης. Ο αγώνας έληξε υπέρ μας με σκορ 0-3.
Το πρώτο σετ κύλησε εύκολα και ήρεμα. Με σταθερό σέρβις και λίγη πίεση τα κορίτσια μας κέρδισαν το πρώτο σετ με σκορ 10-25.
Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας έχασε λίγο το ρυθμό της, γεγονός όμως που δεν επέτρεψε να της στοιχίσει ολόκληρο το σετ. Με άλλα λόγια, το δεύτερο σετ έληξε με σκορ 23-25. Στο τρίτο σετ τα πράγματα ξαναμπήκαν στη σειρά τους και διαμορφώθηκε εύκολα το τελικό 0-3, με σκορ στο τελευταίο σετ 10-25.
Την Κυριακή στις 3 Μαρτίου η ομάδα μας θα αγωνιστεί εντός έδρας απέναντι στην ΑΕΝ Πανοράματος, ομάδα την οποία στον πρώτο γύρο κέρδισε με σκορ 0-3. Στον βαθμολογικό πίνακα βρίσκεται στην έβδομη θέση με 27 βαθμούς.

Ήσυχο απόγευμα στον Θεράποντα
Ένα ήσυχο απόγευμα ήταν για όσους παρευρέθηκαν την Κυριακή 3/3 στο κλειστό του Θεράποντα. Η ομάδα μας αγωνίστηκε για την 21η αγωνιστική με την ομάδα της ΑΕΝ Πανοράματος. Η ομάδα μπήκε αρκετά δυναμικά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Έτσι το τελικό σκορ ήταν 3-0 εντός 1 ωρας. Ο αγώνας αυτός ανέβασε την ψυχολογία των κοριτσιών καθώς την Τρίτη ακολουθεί ο τελευταίος αγώνας του πρωταθλήματος με την ομάδα του Κεραυνού η οποία δείχνει αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με τον πρώτο γύρο, με νίκη να μας φέρνει εκτός απροόπτου στην 6η θεση.

Season finale
Ματς για δυνατό στομάχι κατέληξε ο τελευταίος της χρονιάς. Την Τρίτη 5/03 τα κορίτσια μας έδωσαν τον τελευταίο αγώνα για τη φετινή χρονιά σε ένα ματς με πολλά σκαμπανεβάσματα. Αντίπαλος η ομάδα του Κεραυνού Αγίου Παύλου.
Η ομάδα μας ξεκίνησε αρκετά δυνατά το παιχνίδι χωρίς λάθη και έχοντας το προβάδισμα σε όλο το σετ. Προς το τέλος του πρώτου σετ ο Κεραυνός προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά η ομάδα μας δεν άφησε περιθώρια και τελείωσε το πρώτο σετ με 22-25.
Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Κεραυνού έδειξε ένα αρκετά δυναμικό πρόσωπο και έκανε ένα πολύ καλό σερί πόντων πιέζοντας αρκετά στο σερβίς. Βγήκε έτσι νικήτρια από το δεύτερο σετ με σκορ 25-16.
Η ομάδα μας μπήκε στο τρίτο αρκετά δυναμικά χωρίς λάθη και έδειξε ποιος έχει το πάνω χέρι. Με αρκετά καλή υποδοχή και πολλές τελειωμένες μπάλες στο φιλέ κατάφερε να κάνει το 1-2 υπέρ της με 22-25.
Στο τέταρτο σετ ο Κεραυνός επέστρεψε στο δυνατό δεύτερο σετ που έκανε χωρίς να αφήνει στα κορίτσια μας περιθώρια για αντίδραση. Κατέκτησε έτσι το τέταρτο με 25-12. Και τώρα tie-break!
Δυνατό ξεκίνημα για την ομάδα μας με πολύ σερβίς και προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη καθώς μερικά λάθη σε κρίσιμα σημεία έδωσαν την ευκαιρία στον Κεραυνό να κάνει το 14-14 και να καταλήξει να κερδίσει με 16-14.

Τελική θέση στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας η 7η,  η οποία είναι η καλύτερη που έχει πάρει η ομάδα μας από τη δημιουργία της … Μέχρι την επόμενη…!

Read 237 times Last modified on Sunday, 10 March 2019 13:08